Bankadan Nasıl Para Çekilir, Farklı Yöntemler 2022

Hepimiz bir bankadan nasıl para çekilir temel yolunu biliyoruz, ancak farklı yöntemlerin faydaları nelerdir?

Bir banka hesabından para çekmek için farklı yöntemler vardır. Para çekme için en yaygın üç strateji nakit, yarı nakit ve elektronik fon transferidir. Nakit, bir banka hesabından para çekmenin en ucuz yöntemidir, çünkü herhangi bir ücret gerektirmez ve hızlı bir şekilde geri alınabilir. Bir yöntem de, küçük miktarlarda para çekmek ve ATM‘ye birden fazla yolculuk yapmaktır. Maaş çekinizi ilk aldığınızda veya elinizde fazladan nakit olduğunda, ihtiyacınız olandan fazlasını almaya cazip gelebilirsiniz. Bu, aşırı harcamalara ve kredili mevduat ücretlerine yol açabilir. Başka bir strateji, büyük miktarları bir kerede çekmek ve kredi kartı bakiyenizi daha hızlı ödemek. Faiz ücretlerinden tasarruf etmek istiyorsanız bu iyi bir fikirdir, ancak aynı zamanda ani harcamalara da yol açabilir.

Bankadan Nasıl Para Çekilir Detayları Bilmek Neden Gereklidir?

Peki bankadan nasıl para çekileceğini bilmek neden gerekli?

Bir kişi çeşitli nedenlerle bankadan para çekebilir. Bunlardan biri, acil bir durumları olduğu ve hızlı bir şekilde nakit paraya ihtiyaçları olduğu için. Bir başka sebep de seyahate çıkmaları ve yerel para birimlerini yabancı para birimine çevirmeleri gerekmesi olabilir.

Nakit alabilmek için, yanınızda bir banka kartı veya çek defteri olması gerekir. Bazı ülkelerde, bankadan nakit çekmek için ATM kartı da kullanılabilir.

Nakit ve Nakit Olmayan Transferler Arasındaki Farkı Neden Bilmeniz Gerekiyor?

Bu bölümde nakit ve nakit dışı transferler arasındaki farkı tartışacağız. Nakit çekme, bir ATM veya banka memurundan para çekme işlemidir. Nakit çekme işlemi şahsen veya uzaktan yapılabilir. Öte yandan, nakit olmayan transfer, birisine çevrimiçi bir portal veya mobil uygulama aracılığıyla ödeme yaptığınız zamandır.

Nakit çekme, bir ATM veya banka memurundan para çekme işlemidir.

Nakit olmayan transfer, birisine çevrimiçi bir portal veya mobil uygulama aracılığıyla ödeme yaptığınız zamandır.

Banka Hesabından Para Çekmenin Farklı Yolları ve Her Yöntemin Faydaları

Bir bankadan nasıl para çekilir, hesabından para çekmenin birçok yolu vardır. En popüler yöntemlerden bazıları şunlardır;

 • ATM nakit çekme
 • Hesapları kontrol etmek için para çekme seçenekleri
 • Para çekme hesabı ücretleri
 • Mal alım ve satımı
 • Bir bankadan nakit çekmek için müşterinin ATM kartını nakit çekmek için kullanması gerekir. Müşteri daha sonra günlük 20 TL ile 2.500 TL arasında herhangi bir tutarı çekebilir.
 • Günlük limiti aşan her para çekme işlemi için günlük limite ek olarak çekilen tutara göre para çekme ücreti vardır.

ATM nakit çekme, bir hesaptan para çekmenin en popüler yoludur. Bu yöntemle ilgili sorun, pahalı olması ve genellikle ATM’den para çekme işlemlerine sınırlama getirilmesidir – bu, günde belirli bir miktar nakit çekmekle sınırlı olabileceğiniz anlamına gelir. Ek olarak, bazı ATM’ler yaptığınız her işlem için ücret almaktadır. Sonuç olarak, ATM’ler hesabınızdan para çekmek için güvenilmez ve uygunsuz yöntemler olabilir. Banka veya Kredi Kartı Kredi kartı, hesabınızdan para çekmenize izin verir ve dünyanın herhangi bir yerinde kullanılabilir, ancak bu yöntemin yüksek bir maliyeti vardır – bu, bazı insanlar için buna değmeyebilir. Ayrıca bu yöntemi kullanacaksanız kredi kartından önce bakiyenizi kapatmaya özen göstermelisiniz.

Kendi Paranızı Güvenli ve Başarılı Bir Şekilde Çekmek için En İyi 3 Uygulama

 • Banka hesabınızın tamamen finanse edildiğinden emin olun
 • Doğru hesap numarasına ve yönlendirme numarasına sahip olduğunuzdan emin olun
 • Not alanında çekilme nedenini açıkça belirtin
 • Kendiniz veya başkası için para çekiyorsanız doldurun
 • Depozitonuzun ne kadarını çekmek istediğinizi seçin
 • Para çekme işlemini onaylayın ve işleme koyulmasını bekleyin

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Mithat Can BOZ

Bir bilginin peşinden umarsızca koşan o kişi :)
Alakalı İçerikler
1 tepsi Baklava Ne Kadar
Yorum yapın