Kimlik İstemeyen Günlük Kiralık Ev 🏠

Kimlik İstemeyen Günlük Kiralık Ev, son zamanlarda oldukça aktif kullanılan ve artık yeni bir piyasa haline gelmiş konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Airbnb gibi uygulamaların çıkması ile birlikte, günlük kiralık ev fiyatları, otel fiyatları ile kıyaslandığında daha uyguna denk gelirken, ev sahibi için de daha karlı oluyor. Tüm şehir ve ilçelerde farklı fiyat ve şekilde kiralık evler bulunsa da, özellikle kimlik istemeyen günlük kiralık daireler konusu merak edilen konular arasında.

Uygun fiyatlı günlük ev sık sık tercih edilirken, son zamanlarda saatlik ev bile gündeme geliyor. Airbnb gibi uygulamalar ve oteller, bu konuda ihtiyaçları karşılasa da, hem fiyat olarak daha masraflı olabiliyor, hem de kimlik istenebiliyor. Bu da günlük ya da saatlik kiralık ev isteyen kişiler için çok tercih edilen bir durum olmuyor.

İstanbul içerisinde kimlik istemeyen günlük kiralık ev bakıldığında, tüm semtlerin ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor. Zira Esenyurt gibi semtlerde bu tarz konutlar bol bol varken, Beşiktaş gibi semtlerde ise bulması daha zor olabiliyor. Bunun yanında İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Adana gibi büyük şehirlerde de kimlik istemeyen günlük kiralık ev bulması çok zor sayılmaz.

Günlük ev bulması çok sıkıntı olmasa da, güven konusunda problem olabiliyor. Günlük kiralama aşamasında herhangi bir sözleşme ya da kurumsallık bulunmadığı için, anlaşmalar çok güven vermiyor. Günlük ev anlaşması yapıp, parayı önden gönderip, sonra ev sahibine ulaşılamayan durumların sık sık yaşandığı biliniyor.

Günlük Kiralık Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 🏚️

Günlük ev kiralamak isteyen vatandaşlar, ev sahiplerinin parayı önden istemesi sebebi ile sık sık dolandırılabiliyor. Bu sebeple kiralamak isteyenler, herhangi bir koşulda önden para vermek yerine, parayı elden teslim etme yoluna gidebilir. Elden para verilmesini kabul etmeyen ev sahipleri ile de alış veriş yapılmamasını tavsiye ederiz. Bu tür durumlar, sonrasında daha çok baş ağrıtabiliyor.

Günlük Kiralık Ev için Kimlik İsteniyor mu? 💒

2016 yılı ve sonrasında, Kimlik Bildirme Kanunu içerisinde otel, motel, han, ev, bekar odası, yurt, günlük ev gibi tüm kiralama işlemlerinde kimlik bildirimi zorunlu hale geldi. Bu sebeple de normal şartlarda kimlik verilmesi zorunlu. Bazı ev sahipleri, oturum aşamasında kimlik istemese de, bunun legal olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Kimlik verilmeden, yani resmi olmayan yollar ile bir evde günlük ikamet ederken, herhangi biri tarafından şikayet edilmesi durumunda, ciddi cezalar ile karşılaşılabilir. Kısacası Günlük Kiralık Daire Kimlik Bildirimi yapılmak zorundadır.

Günlük kiralık evlerde kimlik bildirimi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız aşağıda sizler için örnek sözleşme paylaştık.

GÜNLÜK/HAFTALIK KİRALIK DAİRE/MESKEN SÖZLEŞMESİ

Yasalar gereği günlük ev kiralayanlar yukarıdaki örnek sözleşmeyi imzalatmak ve aldıkları kimlik örneklerini kolluk kuvvetlerine her an verebilmek için hazır bulundurmak zorundadırlar. Gerekli kanun maddelerinin bulunduğu resmi genelgeye linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ev sahibi kimlik istemek zorunda mı?

Ev sahibi yani işletmeci kimlik istemek zorundadır.

Sözleşme imzalamak zorunlu mu?

Evet, giriş ve çıkış tarihlerinin bulunduğu sözleşme imzalanmalıdır.

Kimlik istemeyen günlük kiralık ev yazımızın sonuna geldik. Umarım gerekli bilgilendirmeyi açıkça gösterebilmişizdir. Eli Araç Sırası başlıklı içeriğimizi de okumak isterseniz tıklamanız yeterlidir.

5/5 - (2 votes)
Alakalı İçerikler
Yorum yapın

1