Pis Yedili Nasıl Oynanır?

Pis Yedili Nasıl Oynanır, bilinen en güncel ve en çok tercih edilen oynama şeklini anlatacağız. En sıcak arkadaş ortamlarının aranan oyunu Pis Yedili herkes tarafından farklı kurallarla oynanmaktadır. Biz de bu farklılığı bir nebze ortadan kaldırmak için genel geçer kuralları toparlamaya çalıştık. Tabi burada anlatılan kurallara uymanız gerekemez. Ancak hiç bilmeyenler ya da anlaşamayanlar için Pis Yedili Rehberi oluşturduk. Gelin başlıklar halinde hazırladığımız içeriğimize birlikte bakalım.

Pis Yedili Nasıl Oynanır ve kuralları nelerdir?

Oyun en az 2 kişiyle oynanabilir. Tabi bu durum sadece iki kişiyseniz mantıklıdır. Onun dışında eğer 4 kişi iseniz bu sayı en doğru olanıdır. Bu sayıyı arttırarak 5 veya 6 kişi oynayanları da gördü bu gözler. Öncelikle eğer çabuk bitmesini istiyorsanız 52’lik deste ile oynayabilirsiniz. Ama tabi 104 kâğıt ile oynarsanız hem daha uzun sürecektir hem de çok heyecanlı geçecektir. Oyunun kurallarına geçmeden önce birkaç hatırlatma yapmakta fayda var. Öncelikle oyuna sinek kâğıdı ile başlamak zorunludur. Tüm oyunculara sırasıyla 7 adet kâğıt verilir. Asıl amaç eldeki kartları bitirmektir. Şimdi geçelim önemli kurallara.

Pis Yedili Kuralları✨

Kurallar her alanda çok önemlidir, bu oyun olsa bile, eğer oyundan zevk almak istiyorsanız kurallara harfiyen uymak zorundasınız. Aşağıda kuralları madde madde anlattık.

 • Asıl olay eldeki kartları bitirmektir ve ilk bitiren kazanır.
 • En iyi 4 kişi ile ve iki adet 54’lük desteyi bileştirerek oynanır +2 joker kullanabilirsiniz (mecburi değildir)
 • Sırasıyla yedişer adet kağıt dağıtılır ve geri kalanlar çekilmek üzere ortaya konur.
 • En önemli detaylardan biri oyun saat yönünde dönmelidir.
 • Başlangıçta herkes sinek atarak oynamalıdır.
 • Eğer elinde sinek yok ise yerden sinek gelene kadar kağıt çeker.
 • Yerden ceza olmayan sinek gelene kadar devam edebilirsiniz.
 • Eğer ilk el çekmek değil de cezalı kağıdı atarsa, atılan kağıt ceza özelliğini kaybetmektedir.
 • Ortadan çekilen kağıt oynanabilir değilse bir sonraki oyuncuyla devam eder.

Ortaya ilk kağıtlar oynandıktan sonra sırası gelen kişi iki farklı şekilde oynayabilir;

 1. Mevcut elindeki destede son atılan kağıdın serisi veya sayısından var ise atabilir.
 2. Destesinde atabileceği bir kağıt yok ise veya olduğu halde oynamak istemiyorsa, yerden bir kağıt çeker. Gelen kağıt oynanabilir ise oynar ya da pas diyebilir.

Oyun, oyuncular tarafından belirlenen el sayısına göre oynanır. Her elin bitme şekli kağıt kalmadığında ya da kimse bir kağıt atamadığında o el sona erer.

El bitiminde;

 • Elinde 7 sayısını bulunduran kişi, elinde bulunan tüm 7’ler için 3’er adet kağıt çekmelidir. Eğer çektiklerinin içinde de 7 var ise her biri için tekrar çekmelidir.
 • Elinde A tutan kişi ise tuttuğu her A için 1’er adet kağıt çeker, eğer aralarında yine A çektiyse yine diğerinde olduğu gibi tekrar 1’er tane çekmek zorundadır.

Pis Yedili Kağıt Puan Ceza Tablosu🧮

Her el bittiğinde oyuncuların destelerindeki kağıtlar ceza puanı olarak yazılmalıdır. Eğer Joker ile biterse destelerde bulunan sayıları 10 katı, 7’li ile sonlandırılırsa 3 katı, Vale ile sonlandırılırsa 2 katı yazılmalıdır. Aşağıdaki tabloda kartların ceza puanlarını sıraladık.

Joker100
J25
A11
Q ve K10
2-10Kendi Değerlerinde
Pis Yedili Kartların Ceza Puanları

Pis Yedili Kağıtların Özellikleri♠️

Oyunda kullandığımız kartların bazı farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu kartlar oyunun stratejisini belirlememizde büyük rol oynamaktadır. Buradaki belirleyeceğiniz stratejiler size galibiyeti getirmektedir. Bu yüzden aşağıda vereceğimiz kart özelliklerini iyi ezberleyin.

Joker özelliği?

Yere attığınızda sonraki kişi yerden 10 adet kart çekmelidir. Elinde Joker var ise atabilir ve diğer oyuncu 20 kart çekmelidir.

As (A) özelliği?

Eğer yere As atarsanız sıradaki kişi 1 kağıt çeker ve atan kişi 1 kağıt daha atabilir.

Vale (J) özelliği?

Kader değiştiren kart. Son atılan kartın serisini değiştirir. Değişen seri üzerinden veya son kartın sayısından oynanarak devam edilir.

10 özelliği?

10 atan kişi sıranın bir önceki kişiye geçmesini sağlar ve oynadıktan sonra saat yönünde tekrar devam eder. Çok keyif veren bir karttır 🙂

8 özelliği?

Sıradaki oyuncunun atlanmasını sağlayan stratejik bir karttır.

7 özelliği?

Sıradaki kişiye 3 adet kart çektirir. Sıradaki kişinin elinde 7 var ise kart çekmek yerine 7 atar. Atılan her 7’li için sırası gelen kişi 3 kart çeker ya da 7 oynar.

Evet sevgili okuyucularımız Pis Yedili Nasıl Oynanır gibi soruları çok fazla duyduğumuz için bu şekilde bir içerik hazırlamak istedik. Belki yazdıklarımızı okumak ile vakit kaybetmek istemezsiniz diye sizlere Pis Yedili Nasıl Oynanır, detaylı bir şekilde anlatılan Youtube üzerindeki videoyu paylaşıyoruz umarım tüm taşlar yerine oturur.

YouTube video
Pis Yedili Nasıl Oynanır

Online olmayan oyunlar kadar belki Online Oyunlar kategorisinde hazırladığımız Rise Online hakkındaki içeriğimize de göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Alakalı İçerikler
Brezilya Kadın Voleybol Takımı Oyuncuları
Kova Burcu Günlük Yorum Rezzan KİRAZ
Yorum yapın

1