Deprem Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Neler? 2023

Deprem öncesi ve sonrası yapılması gerekenler dünya üzerinde gerçekleşen ve önlenemeyen doğal afetlerden biridir. Depremin ne zaman olacağı hiçbir zaman tahmin edilemez, bu nedenle gerekli önlemlerin önceden alınması gerekir. Toplumların deprem konusunda bilinçlenmesi gerekir.

Deprem Öncesi

Yaşam alanlarında bulunan elektrik kabloları ve gaz boruları gibi tesisatların zamanında kontrol edilmesi gerekir. Gerekli durumlarda bakım ve onarım işleri yapılmalıdır. Gaz ve su kaçakları gibi konularda esnek tesisat malzemeleri tercih edilmelidir. Kırılmalara karşı daha dayanıklı materyallerin seçilmesi acil durumlarda önemlidir.  Buzdolabı, kombi, fırın gibi malzemelerin duvarlara sabitli bir şekilde durması önemlidir.

Deprem sırasında yapılacaklar düzenli olarak hatırlatılmalıdır. Çök- kapan-tutun hareketi zaman zaman tekrarlanabilir. Deprem sırasında oluşacak panik havasına kapılmadan bu hareketin yapılması gerekir. Yaşanılan binalar hakkında gerekli bilgilere ulaşılabilir, yeterince güvenli olmayan binalar hakkında bildiride bulunulabilir. İnşaat bittikten sonra binalarda hiçbir mimari değişiklik yapılmamalıdır.

Deprem Anında

Deprem sırasında pencere, kapı ve dışarıya bakan duvarlardan, aydınlatma tesisatlarından uzak durulmalıdır. Devrilme riski olan her türlü eşya ve yerden kaçınılmalıdır. Panik hali ile merdiven ya kapılara koşulmamalıdır. Sallantının devam ettiği durumlarda binadan çıkış yapılmaya çalışmamalıdır. Açık alanlarda depreme yakalanılması durumunda; bina, elektrik direği, ağaç gibi yapılardan uzak durulmalıdır. Araç içinde deprem hissedildiği zaman yolu kapatmamaya özen göstererek sağa geçilip durulmalıdır. Fakat üst geçit, köprü ve ağaç gibi yapıların altında beklenmemelidir.

Deprem Sonrası

Deprem sarsıntılarının durması ile çevrenin kontrol edilmesi ile güvenlikten emin olduktan sonra bina terk edilebilir. Bulunulan alan içinde gaz kokusu alınması durumunda vanaya ulaşmak mümkün ise kapatılmalıdır. Çam ve kapıların açılması ardından ortam terk edilmelidir. Sarsıntıların bittiğinden emin olduktan sonra afet çantasını alarak acil durum toplanma noktalarına gidilmelidir.

Deprem kontrolü yapılarak sarsıntılar kontrol edilmelidir. Sarsıntının devam etmesi durumunda kesinlikle bulunulan alandan hareket edilmemelidir. Deniz kenarlarında depremden sonra bulunmak tehlikelidir. Oluşacak artçılardan dolayı tsunami riski bulunur. Deprem sonrasında yardıma ihtiyacı olan herkese yardım edilmeye çalışılmalıdır. Görevli ekiplerin yetişemediği durumlarda toplumun bilinçli şekilde yardıma koşması hayati öneme sahip olabilir. Depreme her zaman hazırlıklı olunmalıdır.

5/5 - (1 vote)
Alakalı İçerikler
Kimlik İstemeyen Günlük Kiralık Ev
Yorum yapın

1