1 Tepsi Baklava Ne Kadar

Pinterest Hidden Image

1 Tepsi Baklava Ne Kadar veya 1 Tepsi baklava Kaç TL gibi soruların cevabını bulacağınız yazımızda fiyatından çok sağlığımıza olan etkileri ve günümüz ekonomik şartlarında soframıza olan etkisini de anlatacağız. Sadece fiyatını merak eden okuyucularımız için birinci sınıf Cevizli Gaziantep baklavasının tepsi fiyatı 722 TL‘dir. Bu fiyat 3.1 kilogramlık tepsiye göre belirlenmiştir ve tepsi fiyatın içine dahildir. Burada paylaştığımız fiyat, baklavanın satın alındığı yere göre değişkenlik gösterebilir.

Baklavanın Tarihi

Baklavanın tarihi Wikipedia‘da yayınlanan içeriğe göre M.Ö. 3. yy’a dayanmaktadır. İnce yufka kullanılarak yapılır ve yöreye göre çeşitli kuruyemişler ile zenginleştirilir. Yakın komşumuz Yunanistan tarafından sahiplenmeye çalışılsa da AB komisyonu tarafından 8 Ağustos 2013 tarihinde Türk tatlısı olarak tescillenmiştir.

Baklava kelimesi aslen Türkçe kökenlidir ve eski Türkçede Baklağu veya Baklağı olarak geçmektedir. Diğer tüm dillerde de neredeyse hep aynı telaffuz kullanılır. Örneğin Japoncada bakaruba şeklinde telaffuz edilmektedir. Baklava tatlısının Yunanistan tarafından sahiplenilmek istemesinin sebebi çok eski yıllara dayanıyor. Tahmini 1330 yıllarında yazılmış bir yemek kitabında baklavaya benzer bir tarife rastlanmıştır. Bu tarif aslında Güllaç Tatlısı tarifidir.

Baklavanın tarihini uzun uzadıya anlatmaya çalışırsak saatlerimizi alacağı için dilerseniz artık diğer başlıklarımıza geçelim.

Osmanlı Mutfağındaki Baklava Çeşitleri

Çeşitli baklava tarifleri olan ve ilk basılı yemek kitabı olarak tarihe geçen Melceü’t Tabbahin isimli kitapta geçen baklava tarifleri;

 • Kaymak Baklavası
 • Kavun Baklavası
 • Musanna Kaymak Baklavası
 • Pirinç Baklavası
 • Adi Baklava
Pin
1 Tepsi Baklava

Türkiye’de Baklava

Türkiye’de Baklava denince akla ilk gelen şehrimiz Gaziantep coğrafi olarak fıstık başkentimizdir. Bu yüzden içerisinde kullanılan fıstık, baklavanın lezzetini farklı bir boyuta taşıyor. Tabii orada kullanılan işçilik ve ustaların elinin lezzeti ayrıca eskiden gelen geleneksel tarifleri de lezzetin başka bir boyutu.

Türkiye’nin birçok yöresinde farklı baklava çeşitleri bulunmaktadır. Birçoğu aynı tarifleri uygulasa da içerisinde kullanılan malzemelerin yetiştirilme şekilleri ve yetiştirildiği coğrafi bölgelerden dolayı lezzetleri de farklı olmaktadır. Aşağıdaki listemizde Türkiye’deki baklava çeşitlerini sizler için bir araya getirdik.

Yörelere Göre Baklava Çeşitleri

 • Sütlü Soğuk Baklava – Diyarbakır
 • Antep baklavası – Gaziantep
 • Cimcik Baklava – Gaziantep
 • Midye Baklava – Gaziantep
 • Havuç Dilim Baklava – Gaziantep
 • Bartın Beyaz Baklavası
 • Sivrihisar Muska Baklavası
 • Tavas Baklavası
 • Devrek Beyaz Baklavası
 • Erzurum Pekmezli Baklavası
 • Tirilye Baklavası – Bursa
 • Lor Peynirli Baklava – İzmir
 • Akşehir Peynir Baklavası
 • Edremit Peynirli Baklava
 • Mardin Peynirli Baklava
 • Edirne Bademli Baklava
 • Kahta Bademli Baklava
 • Van Baklavası
 • Kayseri Gül Baklavası

1 Tepsi Baklavada Kaç Dilim Var?

Tercih edilen baklava çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz büyüklükteki bir tepside ortalama 66 ile 157 dilim baklava bulunmaktadır.

Baklava Hangi İle Ait?

Baklava denince ilk akla gelen şehrimiz Gaziantep’tir.

Fıstıklı Baklava Çeşitleri

Fıstıklı Baklava Çeşitleri diğer baklava çeşitleriyle görünüm açısından aynı özellikler sahiptir. Ancak fıstığın ince hamura vermiş olduğu lezzet, diğer yemişlere göre daha etkilidir. Bu yüzden Fıstıklı Baklava en çok tercih edilen baklava çeşididir.

Fıstıklı Baklava Fiyatları

Fıstıklı Baklava Fiyatları fıstığın nereden temin edildiğine ve tazeliğine göre değişkenlik gösterebilir. Günümüz ekonomik şartlarında bir büyük tepsi Fıstıklı Baklava Fiyatı 900 TL‘dir. Son zamanlarda Boş Baklava gibi üzücü durumlara şahit olmamız oldukça onur kırıcı bir durum. Bir dilim baklavanın yerine göre yaklaşık 20 TL‘ye satıldığını düşünürsek, bir tepsi baklava ne kadar gibi soruları daha fazla aratırız gibime geliyor.

Baklava nasıl yenir

Baklava nasıl yenir sorusunun aslında çok komplike bir cevabı yoktur. Genelde halk arasında şişkin kısmı dilimize denk gelecek şekilde ağıza atılması gerektiği söylenir. Bu sayede baklavanın şerbetli alt kısmı damağımıza yapışacağı için ağızda kalan tadın da süresi uzayacaktır. Dikkat edin parmak koparabilirsiniz 🙂 Bana soracak olursanız bu tarz yönlendirmeler gereksiz. Kişi nasıl keyif alıyorsa veya lezzetini nasıl almak istiyorsa o şekilde tüketebilir. Burada önemli olan kişisel hazdır. Açıkçası ben çok tatlı tüketen biri değilim ama ayda bir de olsa baklava görünce kendimi tutamam. En az beş dilimi oracıkta yerim 🙂

Kız isteme merasimlerinin vaz geçilmezi Baklava tatlısı, tatlı yiyelim tatlı konuşalım ile başlayan unutulmaz anların yapı taşıdır.

Soğuk Baklava Kilosu Ne Kadar

Soğuk Baklava Kilosu Ne Kadar sorusu son zamanlarda çok sorulmaktadır. Bunun sebebi sosyal medyada bir anda patlayan bir Soğuk Baklava furyasından kaynaklanıyor. Ortalama bir fiyat verecek olursak 90 TL ile 170 TL arasında satıldığı mekana göre değişkenlik göstermektedir. Sütten yapıldığı için şerbetli tatlıya göre maliyeti biraz daha uygun olduğundan özellikle yaz aylarında çok tercih edilir.

1 Tepsi Baklava Ne Kadar

İllere göre yaptığım araştırma sonucunda 1 tepsi baklava ne kadar Adana, 1 tepsi baklava ne kadar Trabzon, 1 tepsi baklava ne kadar İstanbul ve Ankara ortalama fiyatlarını aşağıdaki tabloda belirttim. Aşağıdaki tabloda belirtilen fiyatlar Büyük Tepsi Baklava olarak bilinen 3.1 kilogramlık tepsi fiyatlarıdır.

1 Tepsi Baklava Fiyatı Adana680 TL
1 Tepsi Baklava Fiyatı Trabzon570 TL
1 Tepsi Baklava Fiyatı İstanbul860 TL
1 Tepsi Baklava Fiyatı Ankara790 TL
İllere Göre 1 Tepsi Baklava Fiyatları

Baklava Sağlığa Zararlı Mı

Baklava Sağlığa Zararlı Mı gibi sorular aslında müptelaları tarafından çokça sorulmaktadır. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi baklavanın da fazlası zararlıdır. Ancak bazı kişilerde özellikle diyabet sorunu olan kişiler baklavayı kesinlikle tüketmemelidir. Glüten hassasiyeti olan kişiler ise glütensiz unlar ile yapılan baklavaları tercih edilebilir. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız sadece baklavadan değil tüm şerbetli tatlılardan uzak durmalısınız. Bunun haricinde az ve öz yani kararında yerseniz bu güzel lezzetin hiçbir zararı yoktur.

Baklavanın Yapılışı

Baklavanın Yapılışı ile ilgili bulduğum en iyi videoyu sizler için paylaşıyor ve yazımı burada sonlandırmak istiyorum. Umarım 1 Tepsi Baklava Ne Kadar gibi soruların cevabını net olarak verebilmişimdir.

YouTube video
Ev Baklavası – Bayrama Özel Oktay Usta Farkıyla

Son olarak eğer online oyunlar ile ilgileniyorsanız hazırlamış olduğum Rise Online içeriğini incelemenizi tavsiye ederim. Ufak bir tüyo vermem gerekirse oyun Türk yapımı 😉 Belki de bilinmezlikler ile ilgili hazırlamış olduğum Yetişkinlerin Parmak İzi Kaç Günde Kaybolur başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

5/5 - (2 votes)
Alakalı İçerikler
Fava Nasıl Yapılır?
“1 Tepsi Baklava Ne Kadar” üzerine 2 yorum
 1. Baklava fiyatı diye bakıyordum nerelere geldim 🙂 Baklava tarihi, tepsi baklava fiyatı, çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

  Yanıtla
Yorum yapın

2